Профорієнтаційна робота

Рекомендації учням щодо вибору професії

 1. Вибір професії – не хвилинна справа, воно може виявитися найбільш важким вибором у твоєму житті.

 2. Намагайся не піддаватися на вмовляння батьків стати неодмінно юристом чи лікарем. Ти можеш стати найбільш нещасливим юристом на світі.

 3. Подумай, чим би хотілося займатися саме тобі. Обов'язково розмірковуй над тим, як здійснити свою мрію. Не зупиняйся на думці: "Я буду бізнесменом, у мене буде стільниковий телефон і Мерседес!".

 4. Не старайся надходити туди, куди хочуть вступити твої друзі. Повір, ти знайдеш собі нових друзів, тим більше що ви будете займатися тим, що вам цікаво.

 5. Довідайся більше про ту професію, яку хочеться тобі вибрати. Якщо це можливо, побувай в тому місці, де, як ти думаєш, тобі доведеться працювати згодом, поговори з людьми, які вже займаються цією справою.

 6. Віддавай собі звіт, що рішення не може бути абсолютним і що в будь-який час у твоєму житті можуть відбутися зміни.

 7. Спробуй протестуватися у психолога школи. Тести можуть допомогти вибрати правильний напрямок.

 8. Постарайся не помилятися з приводу своїх можливостей. Краще усвідомлювати свої реальні сили, ніж падати з висоти, яку намітив, але не подужав.

 9. Не піддавайся почуттю страху - це нормальний стан, який відчувають всі люди перед вибором.

 10. Іноді корисно починати свою кар'єру з практики, а не з теорії. Наприклад, багато успішних лікарів починали працювати медсестрами або медбратами.

 11. Постарайся звернути особливу увагу на ті предмети, які необхідні для вступу до обраного навчального закладу.

 12. Не відкладай на завтра те, що можна дізнатися сьогодні. Намагайся дізнатися все: як вступають, як вчаться, як влаштовуються працювати після закінчення навчання.

 13. Намагайся брати участь у позакласних заходах – це допоможе тобі навчитися спілкуванню і правильній поведінці в колективі

Обираючи професію, пам’ятайте, що:

 1. Здійснити цей відповідальний крок треба, враховуючи свої нахили та здібності, особисті та громадські інтереси.

 2. Світ професій значно ширший (понад 40000), ніж коло навчальних предметів, що вивчалися в школі, тому ототожнення улюбленого навчального предмету з професією не завжди є надійним орієнтиром у виборі

 3. Професію не слід вибирати «за компанію», такий вибір рідко вдалий.

 4. Розподіл професій на погані і хороші, цікаві і нецікаві, легкі і важкі – помилковий. Значення професії у житті людини залежить не стільки від характеру роботи, скільки від того, як до нього ставиться сама людина, на скільки професія відповідає її запитам і можливостям;

 5. Інколи за зовнішньою привабливістю професії приховані її негативні риси (так, професію геолога інколи цінують за можливість мандрувати і бачити світ. Актора – за славу і популярність. Але ж…);

 6. Не варто переносити своє ставлення до конкретної людини на її професію, бо особиста симпатія чи антипатія до людини однієї професії ніяк не може свідчити про особисту придатність чи непридатність іншої людини до цієї професії.

Радимо Вам виконувати послідовно такі дії:

 1. Ознайомтесь з інформацією про світ професії і визначить сферу діяльності, яка вас цікавить;

 2. Вивчить самого себе, складіть уявлення про свої інтереси, здібності.

 3. З’ясуйте, чи немає у вас медичних протипоказань щодо обраної професії;

 4. Знайдіть можливість зустрітися з представником цієї професії і довідайтесь, в якому навчальному закладі можна одержати таку освіту.

 5. З’ясуйте, у спеціаліста центра зайнятості, чи користується обрана Вами професія попитом на ринку праці. Проаналізуйте отримані відповіді – якщо тричі повторюється одна і таж професія – вибір зроблено вірно.


Як здолати хвилювання перед тестуванням, контрольною роботою, підсумковою атестацією?

 1. Ретельно вивчайте матеріал.

 2. Не бійтеся наближення тестування, контрольної роботи, підсумкової атестації.

 3. Сприймайте це як можливість показати обширність своїх знань і отримати винагороду за виконану вами роботу.

 4. Потрібно добре виспатися в ніч перед перевіркою знань.

 5. Відведіть собі час із запасом, особливо для справ, які треба виконати заздалегідь, приходьте на урок незадовго до початку.

 6. Розслабтеся перед тестом, контрольною роботою, підсумковою атестацією.

 7. Не прагніть повторити весь матеріал в останню хвилину.

 8. Не приходьте на урок з порожнім шлунком.