для батьків

Сім'я - це те первинне середовище, де дитина повинна вчитися робити добро. Підтримуйте дитяче прагнення бути хорошим, бережіть його як найтонший порух людської душі, не зловживайте своєю владою, не перетворюйте мудрість батьківської влади на деспотичну нестерпність. Справжня гуманність означає перш за все справедливість.

В.О.Сухомлинський

Поради та застереження для батьків "Якого ставлення потребує школяр?"

Що таке «добре» і що таке «погано» — знаменита казка Корнія Чуковського корисна і в дорослому житті. Батьки школярів, прагнучи усього якнайліпшого для своєї дитини, часто стають занадто вимогливими або ж, навпаки, відходять у тінь, віддаючи «пульт управління» школі. Тож розглянемо, що ж у цьому випадку «добре», а чого робити не варто…

Поради:

 • допомагайте робити домашні завдання, покажіть можливі шляхи рішення;

 • дозвольте школяру бути самостійним;

 • намагайтеся зберегти бажання школяра до навчання;

 • оцінюйте вчинок, а не саму дитину;

 • радійте досягненню успіхів;

 • поясніть, що всі «вчаться на своїх помилках» і від них ніхто не застрахований;

 • будьте впевненими у можливостях і потенціалі дитини;

 • навчіть дитину раціонально розподіляти свій час і витрачати енергію.

Застереження:

 • не презентуйте дитині школу, як щось розважальне чи навпаки — суворе;

 • не виконуйте завдання замість неї, не підказуйте рішення;

 • не контролюйте кожен крок школяра;

 • не примушуйте дитину, а заохочуйте;

 • не займайтеся виховною роботою в поганому настрої;

 • не звинувачуйте учня у відсутності позитивних результатів;

 • не сваріть дитину за кожну помилку;

 • давайте школярику серйозні доручення, довіряйте, не сумнівайтеся в можливостях дитини;

 • не забороняйте мати вільну від занять годину відпочинку і спілкування з друзями.

Окрім того, дуже важливо створити для кожного учня, особливо молодшої школи, ситуацію успіху. У навчанні, як і в будь-якій іншій діяльності людини, ефективною є психологічна формула — «успіх породжує успіх». Це посилює впевненість школяра у власних силах, тому має позитивний вплив на процес здобуття знань.


Поради батькам молодших школярів

 1. 1. Показуйте дитині, що її люблять такою, якою вона є, а не за якісь досягнення.

Не можна ніколи (навіть у пориві гніву) говорити дитині , що вона гірша за інших

 1. Треба чесно й терпляче відповідати на будь-які запитання, займатися з нею тим, що їй подобається, заохочувати всі зусилля дитини, а саме її бажання пізнавати нове. Потрібно уникати стереотипів та шаблонів у роботі, розвивати творчість дитини.

 2. Намагайтеся щодня знаходити час, щоб побути наодинці зі своєю дитиною.

 3. Учіть дитину вільно спілкуватися не тільки зі своїми однолітками, але і з дорослими.

 4. Не соромтеся підкреслювати, що ви пишаєтеся своїм малюком.

 5. Будьте чесні в оцінках своїх почуттів до дитини.

 6. Завжди говоріть дитині правду, навіть коли вам це невигідно.

 7. Оцінюйте тільки вчинки, а не її саму. Уникайте негативних оцінок дитини, порівнювати результати роботи дитини можна тільки з її власними досягненнями, а не з досягненнями інших дітей.

 8. Не смикати її щохвилини, не говорити їй про недоліки, не пригнічуйте ініціативи дитини.

 9. Не домагайтеся успіху силою. Примус - найгірший варіант морального виховання. Примус у сім’ї руйнує особистість дитини. Уникайте авторитарного стилю у вихованні дітей! Уникайте прямого тиску на дитину.

 10. Визнайте право дитини на помилку.

 11. Думайте про дитячий „банк” щасливих спогадів.

 12. Дитина ставиться до себе так, як ставляться до неї дорослі.

 13. І взагалі, хоч інколи ставте себе на місце своєї дитини, і тоді ви краще зрозумієте, як її виховувати.

 14. Твердість лінії у вихованні досягається терпінням, відсутністю поспіху.

 15. Знайдіть золоту середину між періодичними перебуванням малюка наодинці з собою і спілкуванням з дорослими.

Спілкування з майже дорослими дітьми

Розмовляти

Як би дивно це не звучало, але для контакту з дітьми необхідно спілкуватися. На найрізноманітніші теми, і чим більше таких тем ви знайдете — тим краще. Дехто скаже: «Різниця у віці, в нас різні інтереси, тому немає про що говорити…» Це неправда! Батьки — найрідніші люди, і завжди знайдуться теми, які хочеться обговорити, проте не завжди вистачить сміливості чи часу.

2. Цікавитися

Поцікавтеся, що цікавить вашу дитину, чим вона займається, захоплюється, про що мріє, чим живе. Поцікавтеся щиро — і прийміть всі відповіді свого чада. Навіть якщо ви впевнені, що деякі деталі мали б виглядати по-іншому, — залиште їх без коментарів, адже вони створені вашою дитиною, і єдине, чого вона чекає від вас, — це схвалення та підтримки. Звичайно, інколи хочеться, щоб усе було ідеально, проте для цього слід використовувати рекомендації, але в жодному разі не критику.

3. Чути

Слухати і чути, як-то кажуть, — дві великі різниці. Вміння «чути» передбачає не лише слухання, а й переробку отриманої інформації, її запам’ятовування й реагування на неї.

4. Довіряти

У такому віці їм уже під силу (зрештою, й пора) не лише розпоряджатися коштами, а й самостійно виконувати чимало побутових, навчальних та інших обов’язків, відповідно, вони не потребують, а інколи й протестують проти контролю збоку. Так, корисний вислів: «Довіряй, але перевіряй». Проте зверніть увагу, перше слово в цьому висловлюванні— «довіряй».

5. Приділяти час

Спільне проведення часу — це одна з п’яти універсальних мов любові, разом з: висловленням любові, подарунками, мовою тіла і діяльністю (заради стосунків чи іншої людини). Якісне проведення часу разом — це як зустріч із друзями: цікаво, корисно і потім багато приємних спогадів. Подружіться зі своїми дітьми — і ви знайдете не лише хороших друзів, підтримку та любов, а й море задоволення.

Десять помилок у вихованні

Всі батьки виховують дітей в міру свого уміння і розуміння життя і рідко замислюються про те, чому в певних ситуаціях поступають так, а не інакше. Проте у кожної мами і батька в житті бувають моменти, коли поведінка рідної дитини ставить в безвихідь. Можливо, самі дорослі, застосовуючи радикальні методи виховання, роблять щось неправильно?

У своїх помилках ви не самотні, всі батьки їх час від часу здійснюють. Але завжди краще вчитися на чужих помилках, чи не так?Десять помилок у вихованні.docx.pdf

Конфлікти між поколіннями

Молодь завжди відчувала нерозуміння з боку старшого покоління. Часто між пркрліннями виникають конфлікти. Як діяти у таких ситуаціях?

Важливо розуміти, що у підлітків існує необхідність «розмальовувати свій світ», звертати на себе увагу. Це нормально. Мине час - і необхідності в цьому не буде. Тому усьому свій час…КОНФЛІКТИ МІЖ ПОКОЛІННЯМИ.docx.pdf

Виховання дітей в еру цифрових технологій

Батьківство — це дивовижний досвід, особливо у сьогоднішньому, цифрому світі! Нові технології та Інтернет пропонують чудові інструменти для взаємодії та цікавого проведення часу з нашими дітьми. Втім, цифрове батьківство супроводжується багатьма запитаннями:

 • У якому віці варто починати знайомити дітей з мобільними пристроями та Інтернетом?

 • Що робити, якщо в дитини виробляється надмірна залежність від Інтернету та мобільних пристроїв?

 • Як навчити дітей безпечної, зрілої поведінки онлайн?

Відповіді на цізапитання ви зможете знайти у навчальному посібнику для батьків: «Клан Клік-Клац. Виховання дітей у цифрову еру» тв статті "Виховання дітей в еру цифрових технологій".

Clique Click-UKR.pdf
Виховання дітей в еру цифрових технологій.docx.pdf

5 реченй про коронавірус, які потрібно знати батькам

10 фільмів, які варто подивитися разом з дитиною.

Кіно може допомогти нам краще розуміти своїх дітей. Ми поспішаємо поділитися з вами десятьма фільмами, які, як вважають психологи, варто дивитися батькам і всім, хто виховує дітей – від дошкільнят до підлітків.

Психолог Лінда Джонс Руфер (Linda Jones Rufer) склала список картин, в яких зачіпаються теми дорослішання, пошуків себе і подолання труднощів на шляху становлення.

Курс для батьків «Як навчити дитину захищатися»

Урок № 1 Про сексуальне насильство над дітьми

Урок № 2 Як дітям визначити та захистити особисті кордони

Урок № 3 Як дітям берегти та захищати своє тіло

Урок № 4. Як дітям відрізнити та захистити себе від "поганих" секретів

Урок № 5 Як дітям застосувати та захистити своє "ні"

Урок № 6 Як дітям діяти та кому довіряти, щоб себе захистити

Як виховати дітей без покараня?